BLOG

Kötelező oltás – támogatják, de nem merik meglépni a cégek

A védőoltások kötelezővé tételével kapcsolatos döntés ismét, eddig nem tapasztalt kihívások elé állították a cég és hr vezetőket. Ebben az összetett, nehezen értelmezhető, és fontos döntési szituációban végeztünk egy gyors felmérést, hogy ennek eredményeivel támogassuk a döntéshozokat.

2021. november 10-16 között készítettünk egy HR körképet az oltás bevezetésével kapcsolatban vállalati döntéshozók körében.

A helyzet fontosságát és az érdeklődés szintjét jól mutatja, hogy csupán 6 nap állt rendelkezésre a kérdőív kitöltésére, mégis számos cég HR és első számú vezetője válaszolta meg kérdéseinket.

Látható, hogy egyelőre alacsony azon cégek aránya, akik aktívan elmozdultak a kötelező oltás irányába,  számos cég kivár a döntéssel. Fontosnak tartjuk, hogy a kivárás állapotában is folyamatosan, egyértelműen és transzparensen kommunikáljanak a szervezetek elsősorban munkavállalóink felé a döntés állapotáról, tervekről, hiszen a kérdés mindenki számára fontos, így a hiányos kommunikáció keltette „információs űrt” pletykátk fogják kitölteni.

Az oltással kapcsolatos konkrét intézkedésekben is megmutatkozik a bizonytalanság, kivárás, melynek egyik oka az kötelező oltás adminisztrációjának és munkajogi kihatásainak rendezetlensége.

Talán ennél is fontosabb ok a kötelező oltással kapcsolatos averziónak, hogy a HR szakértők nagy része tart attól, hogy az oltási kötelezettség negatívan befolyásolná az új munkatársak csatlakozási hajlandóságát, sőt, negatívan befolyásolná a munkatársi elkötelezettséget is.

Annak ellenére, hogy a HR szakértők komolyan számítanak arra, hogy a potenciális és jelenlegi munkavállalók céggel kapcsolatos attitűdjét jelentősen befolyásolná az oltás kötelezővé tétele, ezzel kapcsolatos attitűd felmérést, kétirányú kommunikációt kevés válaszadónk tervez indítani.

Természetesen bármilyen döntést is hoz egy szervezet az oltással kapcsolatban, a munkatársak pszichológiai jellegű biztonságát, szervezet iránti bizalmát, és ezen keresztül a munkatársi elkötelezettséget akkor tudja erősíteni, ha aktív párbeszédet folytat munkatársaival. 

Megismeri témában alkotott véleményüket és ennek hátterét, rendszeresen tájékoztatja a szervezeti döntésekről a munkatársakat. Ebben az esetben is kiemelt és nehéz szerep hárul a közvetlen vezetőkre, hiszen sokszor nem egyértelmű és konfliktusos helyzetben kell a munkatársak egészségügyi, pszichológia biztonságát biztosítani, mindeközben a szervezet gazdasági jellegű céljait is szem előtt tartva. Vezetői eszközeik megerősítésével, személyes és vezetői energiáik visszatöltésével sokat tehetünk munkatársainkért, szervezetünkért egyaránt.,

Ajándékozz karácsonyra törődést!

MI LENNE, HA 2021 KARÁCSONYÁN NEM TÁRGYI AJÁNDÉKOT, HANEM EGY IGAZÁN FORMABONTÓ TÁMOGATÁST NYÚJTANÁL MUNKAVÁLLALÓIDNAK? MUNKAVÁLLALÓ TÁMOGATÓ PROGRAM – akár 3 hónapra is!

Kövess Minket

Újdonságok:

Ne maradj le cikkeinkről

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE