BLOG

Munkavállalói élmény varázsa

ÉLMÉNY VARÁZSA című webináriumunk 2. előadását Csikós-Nagy Katalin – cégünk ügyvezetője, a munkaerő megtartás nagykövete – arról tartotta, hogy hogyan alakíthatjuk pozitív irányba a munkavállalói élményt vállalatunknál. Cikkünk segít megérteni az élmény fontosságát és konkrét javaslatokat ad HR szakembereknek és vezetőknek ahhoz, hogyan érdemes kezelni a témát a vállalatuknál.

Katalin előadását az Élmény pillanatára jellemző érzésekkel kezdte, miszerint az

INSPIRÁL – FELEMEL – ÖSSZEKÖT – EGYSZERŰSÍT.

  • Inspirál, azaz segíti a valós kép megértését és változást generál.
  • Felemel, azaz váratlan, pozitív meglepetéseket hoz.
  • Összeköt, azaz közös értékeket és mélyebb gyökereket teremt.
  • Egyszerűsít, azaz egyszerű folyamatokat és gyors megoldásokat hoz.

A téma kapcsán arra kérünk, szánj rá pár percet, hogy az alábbi kérdéseket végiggondolod.

  • A Te vállalatodnál hogyan alakul ez a munkavállalói élmény?
  • Mik voltak nálatok 2023-ban azok az olyan élmények, pillanatok, amik ilyen hatással voltak rád vagy kollégáidra?
  • 2024-ben milyen olyan eseményeket, akciókat, intézkedéseket terveztek, ami ilyen élményeket hozhatnak kollégáitok számára?

Katalin az előadásában a munkavállalók aktuális elvárásait négy fontos témakörre csoportosítva mutatta be. Ha nem vagyunk naprakészek a munkavállalói igényekkel, elvárásokkal, nem is tudunk reagálni rá, így elmarad az élmény. Nem minden munkavállalói rétegnek, vállalati kultúrának a csocsó asztal és a babzsák a megoldás. Nézzük a 4 témakört:

 

  1. VONZÓ BÉR ÉS JUTTATÁSOK:

 

Legyünk benne az iparági és földrajzi bérpiaci átlagban, amit csak úgy tudunk megtenni, ha képben vagyunk a piaccal. HR-Evolution friss felmérése alapján 2024-re az alábbi béremeléssel készülnek a munkáltatók: 

 

Érdemes rugalmas bérmegoldásokban gondolkodnunk, képben lenni a munkavállalóink által preferált plusz juttatásokkal. Katalin összegyűjtve hozott rá javaslatokat is:

  1. ÉRTÉKTEREMTÉS:

90.000 órát dolgozunk életünkön át. Nem mindegy, ezt hogyan éljük meg, hogyan töltjük el. Szeretjük azt érezni, hogy van értelme a munkánknak, hogy valamihez hozzájárulunk. Alapvető emberi igény, szükséglet, értelmet ad az életünknek létrehozni valamit, ha azt érezzük, hogy hozzájárulunk valamihez. Talán hallottátok már az anekdotát, mely szerint egyszer John F. Kennedy elnök látogatást tett a NASA főhadiszállásán és megkérdezte az egyik folyosón dolgozó takarító munkatársat, hogy mi a munkája a NASA-nál. Mire a takarító azt felelte: „Segítek embert küldeni a Holdra”. Katalin elmesélte, hogy saját csapata esetén ez a következőképp néz ki: fluktuáció szakértőként és munkaerő megtartás nagyköveteként, segítenek a vállalatoknak, hogy jobb munkahelyek legyenek és a munkavállalók elégedettebbek, elkötelezettebbek, boldogabbak, ők így teremtenek értéket, csapatának ezáltal is élményt tud biztosítani. Nálatok tudják a kollégák, hogy tudnak értéket teremteni? Fontos, hogy kiemeljük a munkavállalóink szerepét, hozzájárulásukat a vállalat céljaihoz. Jövőképet, célokat, víziót kell kommunikálnunk, hogy az alkalmazottak lássák, hogyan illeszkednek be a nagy képbe. Átlátható folyamatokra, karrierlehetőségre és visszajelzések biztosítására van szükségük. Hogy látod, most 1-től 6-os skálán most milyen értéket adnál a vállalatodnál ezekre a tényezőkre?

 

  1. MUNKA-MAGÁNÉLET TISZTELETBEN TARTÁSA:

Rugalmas munkaidő és home office lehetőségek biztosítása ma már alap elvárás a munkavállalók számára. Kékgallérosoknál is fontos szempont, ha elintézni valója van, arra legyen lehetősége.

Stresszkezelési programok, pszichológiai támogatás és egyéb erőforrások elérhetőségének biztosítása is egyre elterjedtem, egyre nagyobb igény lett rá.

Ezekre a legegyszerűbb megoldás, ha megfelelő vezetői kultúra veszi körül a kollégákat. Neked, mint HR szakértő tudatosítanod kell a vezetőkben, hogy ez az ő felelősségük: tisztelni a kollégák magán idejét, munkaidőn túl nem hívogatni telefonon vagy mailt írni, amire választ is vár, pl az emaileket időzítéssel is lehet már küldeni.

 

Rugalmas munkaidő lehetőségén is érdemes elgondolkodni, ha még nincs bevezetve nálatok.   Plusz szabadság a hűségért vagy más elismerésért egyre kedveltebb juttatás, elismerési forma. Vagy munkaidőben biztosíthatsz kikapcsolódást (masszázs, szűrővizsgálat, …)

 

A leterheltséget pedig érdemes monitorozni, folyamatokat hatékonyabbá tenni.

 

  1. MEGFELELŐ VEZETŐI KULTÚRA:

A mai változó világunkban a vezetői kultúra hatalmas hatással van a munkavállalók elégedettségére, elkötelezettségére és teljesítményére, és persze az ÉLMÉNYRE. Egy hatékony vezetői kultúra nem csupán a feladatok szervezésére, hanem az emberi kapcsolatokra és az egyéni jólétre is összpontosít. De mi tesz egy vezetői kultúrát igazán kivételessé?

 

Ha a vezető képes csoportból csapatot kovácsolni, a csapat a legnagyobb élményt biztosító forrás és a 2018-as Fluktuáció kutatás szerint a csapat az X faktor a munkaerő megtartásban is. 

 

Ahol a legnagyobb gócpontok lehetnek a csapat kapcsán:

 

  • Új és régi kollégák közötti együttműködés
  • Beillesztés folyamata
  • Konfliktusok kezelése, alkalmazkodás
  • Kompromisszumok (egyéni célok, elképzelések)
  • Normák elfogadása

Amit tud a vezető tenni a csapat kialakítása érdekében:

 

  • Közös célok folyamatos kommunikálása, tudatosítása
  • A csoport közös teljesítményének közös értékelése, megbeszélése
  • A közös sikerek megünneplése
  • A csoporton belüli együttműködés, bizalom és a nyílt kommunikáció bátorítása
  • Versengés inkább más (külső) csoportokkal, mint csoporton belül
  • Minél több kötetlen program szervezése a csapattal

 

Fontos továbbá, hogy a vezető tisztán kommunikálja az elvárásokat és támogatást biztosítson szükség esetén a csapat tagjai számára. Nyitott kommunikáció és rendszeres visszajelzési mechanizmusok bevezetését igénylik a mai munkavállalók.

Jelenleg nálatok ezekkel a tényezőkkel hogy vannak a vezetők?

 

Ha szeretnél a témában konzultálni, vedd fel velünk a kapcsolatot az info@hrevolution.hu mail címen.

 

Kövess Minket

Újdonságok:

Ne maradj le cikkeinkről

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE