BLOG

MEGTARTÓ VEZETŐ TIPPEK 2. RÉSZ

Pár napja ott tartottunk, hogy a közvetlen vezető tud tenni azért, hogy egy olyan környezetet alakítson ki, amelyben elkötelezetté válnak a dolgozóik. De ezért mindent meg kell tenni, hogy jó munkahely legyünk. Nem a HR-nek, hanem MINDEN VEZETŐNEK, EGYÜTTESEN!

Három konkrét vezetői viselkedésre mutattunk rá: 1. Legyél hiteles, legyél önmagad! 2. Figyelj oda kollégáidra 3. Mutass egy vonzó célt, jövőképet!

 

Akkor nézzük a többi vezetői viselkedést, ami ebben segít minket:

  1. Mutasd meg kollégáidnak, milyen lehetőségek rejlenek bennük!

Ugyancsak saját tapasztalatból is mondhatom, hogy érdemes venni a fáradtságot, időt szánni, hogy elismerd a tehetségeket. Ettől jön meg a szenvedély bennük. Őszintén, konkrétan és jóindulattal fogalmazd meg a visszajelzéseidet, és újra és újra emlékeztesd rendszeresen az egyéni erősségeikre. Mindemellett ez egyéni tehetségeken túl érdemes a csapat erejére is építeni, és a kapcsolatokat megerősíteni. Egyik kollégám nagyon sok területen megmutatta erősségét, de mégsem találta a saját útját. Ebben az esetben coach bevonásával támogattam kollégámat, amit egyrészt törődésnek élt meg, másrészről karrierútjára került. 

 

  1. Jelentőségteljes dolgokban hatalmazd fel kollégáidat!

Ha a tehetségeket elismered, de nem adsz lehetőséget, ha nem hatalmazod fel őket feladatokkal, akkor nem tudnak kiteljesedni. Gondold át még ma, milyen jelentőségteljes feladattal tudod felhatalmazni kollégáidat, de első alkalommal adj irányt, támogatást is. Kérj visszajelzést, hogyan tudnád támogatni a fejlődésüket, hallgasd meg őket és tudd, hogy mi motiválja őket.

 

  1. Adj pozitív visszajelzéseket!

Még mindig a “Köszönöm” a legegyszerűbb elismerés, de mellette adj rendszeresen pozitív visszajelzéseket az erőfeszítésekre és az eredményekre. Ne feledkezz meg róla, még akkor sem, ha nagyon erős időszakot éltek, sőt, ilyenkor a legfontosabb. Ne általánosságban jelezz vissza, hanem a konkrét viselkedést vagy helyzetet. Köszönöm, hogy tegnap munkaidőn túl is elkészítetted azt a sürgős munkát, amit 17-kor adtak ki neked. Ne menj el természetességgel azon dolgok mellett, amiket áldozatként hoznak a kollégák. Vedd észre ezeket és légy hálás érte, köszönd meg, adj pozitív visszajelzést ilyenkor!

Az elmúlt hónapban hány pozitív visszajelzést adtál a kollégáidnak? Ha egyet sem, akkor kérlek, még ma tedd meg, de legyen őszinte és konkrét.

 

  1. Beszélj a változásokról, a bizonytalanságokról!

Számtalanszor tapasztaltam, hogy nem kommunikált semmit a vezető, mert még történhet változás, és közben már mindenki erről pletykált. Ezért én azt javaslom, kerüld a halogatást, és ha bizonytalanság is van, azt is vállald fel, mutasd meg a miérteket, legyél rövid, egyértelmű és őszinte. Ha valamire még te sem tudod a választ, azt is hozd szóba, de ne magyarázd túl.  Tudasd a csapatoddal, hogy milyen kérdésekben “harcolsz értük”, rendszeresen és közvetlenül kommunikálj velük. Érdemes beütemezned, betenned a naptáradba, mint egy vezetői feladat, de készülj is fel rá, pláne az elején.

 

Neked, mint vezetőnek a felelősséged, hogy észrevedd a jeleket, amik a felmondáshoz, kiégéshez, feladatköri terméketlenséghez vezetnek. Ez csak akkor lehetséges, ha mint vezető tudatosan foglalkozol azzal, hogy mi a munkavállalók véleménye a cégről, a munkájukról a csapatról, kinek milyen céljai vannak, és kit mi hajt előre, mi motivál. 

Lépésről lépésre, tudatosan építsd be a vezetői mindennapi működésedbe ezt a 7 javaslatot, és garantálom, hogy rövid időn belül tapasztalod a változást!

Ha kipróbáltad és működik, írd meg nekünk! HAJRÁ!

 

Hasonló témákról fogunk beszélgetni a május 24-i ‘A VEZETŐFEJLESZTÉS FORRADALMA’ online meetupon is. 😉

 

Csikós-Nagy Katalin

HR Evolution ügyvezető, fluktuáció szakértő

 

Kövess Minket

Újdonságok:

Ne maradj le cikkeinkről

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE