BLOG

BÉRSPIRÁL VS. ELKÖTELEZŐDÉS

2019 óta küldetésünk, hogy a vállalat vezetői és a HR szakma számára összehasonlítható iparági és földrajzi fluktuációs benchmarkot biztosítsunk, mint fluktuációkezelő szakértők. Minden év februárjától indítjuk országos kutatásunkat és ma már 6 évre visszamenőleges trendet tudunk biztosítani.

2020-as évünk a látens fluktuációról szólt, a munkavállalók nem mertek váltani, erősebb volt a biztonságra való törekvésük. Ahogy a piac normalizálódott, azonnal be is indult az elvándorlás és csúcsokat döntött egyes területen. 2022. áprilisában készült friss kutatásunk alapján az elvándorlás a 2019-es évet is felülmúlta, Magyarország átlag fluktuációja 32% volt 2021-ben.

Azon földrajzi térségekben, ahol nagyobb bővülések valósultak meg, ott a bérek is spirálszerűen emelkedtek. Egymás után jöttek a bérpiaci felmérésekre a felkérések, mivel a vállalatok tisztán szeretnék látni az aktuális béreket, juttatásokat ahhoz, hogy a piaci átlagba tudjanak maradni, hogy az elvándorlást csökkenteni tudját.

2021. év elején betanított munkakörre átlag bruttó 390.000 Ft volt a havi össz. jövedelem, év végére már 454.000 Ft. 2022. elején újabb +10% volt az átlag béremelés, így jelenleg közel fél millió forint átlagosan ebben a munkakörben Budapest vonzáskörzetében az elérhető jövedelem.

Kétségtelen, fontos a bér! Nélkülözhetetlen képbe lennünk és bent maradni az átlagba, amire manapság már évente több alkalommal is érdemes ránézni.  

Egy dolgot viszont nem szabad elfelejtenünk: a bér, ha átlag alatt vagyunk és emelünk, az az elégedetlenséget szünteti meg, azaz nullára tudjuk hozni. Ha átlagban vagyunk, akkor is csak az elégedettségre hat, ami maximum 3-6 hónapig okoz pozitív érzéseket.

Béremeléssel a fluktuációt tudjuk csökkenteni 3-6 hónapra, de az elköteleződést elérni, azt növelni nem!

Miért lehetséges, hogy a legjobban fizető vállalatoknál a fluktuáció is akár a legmagasabb?

Komplexen kell kezelnünk a bért! Vannak tényezők, amiket lehet bérrel kompenzálni és vannak, amit nem! Tisztán kell látnunk, hogy állunk ezekben a témákban, mennyire elégedettek ezekkel a munkavállalóink, mire tudunk hatni, mire nem. Pár ilyen tényező:

  • Milyen a vállalatunknál a munkakörülmény? Meleg vagy hideg vagy por van?
  • Mennyire nehéz fizikai munka?
  • Mennyire nehéz a betanulás, a munka elvégzésének komplexitása?
  • Mennyi a túlóra? Munka-magánélet egyensúly?
  • Milyen a légkör, az emberi bánásmód, a felettes?
  • Mennyire érzi megbecsültnek magát?
  • Mennyire szigorúak a szabályok?
  • Mennyi a bejárási idő?
  • Nőies vagy férfias a munka jellege?


Akkor mi is a megoldás?

3 pontban összegezve:

  1. Igen, legyünk képben az aktuális bérekkel, és ma már akár évente több alkalommal nézzünk rá.
  2. A bér több összetevős, ezért legyünk tisztában a mi sajátosságainkkal.
  3. De sose felejtsük el, hogy mindez csak az elégedettségre hat, ha hosszútávon szeretnél megtartó szervezetet építeni, akkor az elköteleződésre kell gyúrnod!


Ha a témával kapcsolatban kérdésed van, vagy saját cégedre vonatkozóan szeretnél egyéni konzultációt, keress minket! kapcsolat@hrevolution.hu

Kövess Minket

Újdonságok:

Ne maradj le cikkeinkről

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE